Skip to content

Best and brightest recognized at 25th Annual Algoma University Student Awards night

These students recognized and honoured with financial awards on Tuesday evening
Tuition
Stock image

NEWS RELEASE
ALGOMA UNIVERSITY
****************************
Last night, the Algoma University community gathered to celebrate the academic achievements of its students at the 25th Annual Algoma University Student Awards at The Pavilion at Algoma’s Water Tower Inn from 5 - 7 p.m.

“The students we are recognizing tonight are among our best and brightest,” said President and Vice Chancellor, Asima Vezina. “These students have worked hard this past year to achieve academic success, and tonight we celebrate their accomplishments. Tonight is also an opportunity for our donors to see the benefit of their generous contributions to the University and our students.”

The annual student awards ceremony and reception acknowledges the academic accomplishments of Algoma University’s students. It highlights the importance of financial awards and community support and also provides students with the chance to express their gratitude to the donors who make these awards possible.

Algoma University is giving out a total of $714,685 in awards, including entrance and renewable scholarships, as well as entrance and in-course bursaries. 

Below is a complete list of the 2018/2019 student award winners:

Entrance scholarships:

Edward and Frank McGrath Award of Excellence

  • Melanie Purificati

Carl J. Sanders Scholarship

  • Megan Neal 

Peggy and Willmont MacDonnell Scholarship

  • Tanner Boyle
Algoma U Awards of Excellence
  • Purvis Marine - Platinum Claudie Lecours                          
  • Canadian Tire and Jump Start - Gold Angela Murtha                              
  • The Water Tower Inn - Silver Julia Casagrande                               

Algoma U Award of Excellence – Platinum

  • Kara Gruyters

Algoma U Award of Excellence – Gold

  • Maharshi Bhatt
  • Simon Bobok
  • Katryna Chorney
  • Maria Filice
  • Lily Johnstone
  • Nicholas Keenan
  • Emma Kelly
  • Georgia Moore-Mcleod
  • Kevin Picard
  • Madison Ring
  • Daniel Sarlo
  • Jordan Soucy

Algoma U Award of Excellence – Silver

  • Alyssa Barone
  • Sara Boyer
  • Michael Buffone
  • Abigail Carr
  • Natasha Dobson
  • Brandon Dukes
  • Emily Ethier
  • Colton Evans
  • Katelyn Fischer
  • Kayla Gallo
  • Kyle Gauthier
  • Joya Gunn
  • Isabella Ingriselli
  • Sarah Jones
  • Ripley Levesque
  • Nathaniel Lunau
  • Alycia Matthews
  • Erin Mclean
  • Willow Morton
  • Elizabeth Neish
  • Julia Sandvik
  • Emily Scarpino
  • Graham Slater
  • Victoria White
  • Ryleigh Woodcock

Algoma U Award of Excellence – Bronze

  • Andrew Arndt
  • Larayne Assiniwai
  • Taylor Bool
  • Victoria Colp
  • Noah Crozier
  • Kaylem Daybutch
  • Sabrina Duckstein
  • Justin Finateri
  • Keyra Gallo
  • Mia Giuliano
  • Rebekah Gwynn
  • Richelle Harris
  • Linsay Horton
  • Avery Litke
  • Madelynn O’Hare
  • Kristin Periard
  • Angelica Rivera
  • Emilee Rossetto
  • Joshua Sales
  • Sierra Senecal
  • Liliana Speck
  • Adrian Sullivan
  • Mackenzie Tremblay
  • Robert Wylie

Chancellor's Award

  • Paola Abreu Medina
  • Rakshya Adhikari
  • Antora Dominga D Costa
  • Manan Kukreti
  • Jonatas Soares Ferreira
  • Jorge Torres Reyes

President's Award

  • Duc Ngoc Hong Tran

Dean's Award

  • Samuel Akingbehin
  • Shivain Kumar

John R. Rhodes Scholarship

  • Payton Beilhartz

Corporation of the City of Sault Ste. Marie Admission Scholarship I

  • Jacob Beach
  • Jacob Culp
  • Amy Lindsay

Corporation of the City of Sault Ste. Marie Admission Scholarship II

  • Darius Wilson

Alumni Entrance Award – I

  • Payton Beilhartz

Alumni Entrance Award – II

  • Therese Lewis

Alumni Entrance Award – III

  • Cassandra Chester

Alumni Entrance Award – IV

  • Robert Wylie 

Algoma University Pathways Scholarship - I

  • Stephanie Boehm
  • William Bennett
  • Skyla Caron
  • Cassandra Chester
  • Makayla Fallis
  • Shawn Freeman
  • Abby-Gail Gaudreault
  • Emilia Krohn
  • Jordan Middleton
  • Brian Morris
  • Tanya Ogrins
  • Ana Palma
  • Simran Patel
  • Carly Roy
  • Kelsey Savard

Algoma University Pathways Scholarship - II

  • Jake Alphonso
  • Colter Assiniwai
  • Megan Hiltz
  • Karli Kelly
  • Brittany-Ann Leach
  • Nathan Naveau
  • Paulina Bas Rodriguez
  • Mackenzie Tomiuk
  • Sydney Widdifield

Algoma University Recognition Award

  • Courage Boissoneau-Thunderchild
  • Meagan McKee

Dr. David Walde Humanitarian Scholarship

  • Alyssa Barone

Lions Club of St. Joseph Island Scholarship

  • Kyle Gauthier

Prince Women's Institute and Prince Township Scholarship

  • Graham Slater

The Luu Family Scholarship - Celebrating 40 Years in Canada

  • Erika Shaule

TD Environmental Science Scholarship

  • Lily Johnstone

Algoma U Entrance Bursaries

Gabriel Barban, P. Eng. Bursary
  • Samantha Shannon

Moyra and Edward O'Pallie Bursary

  • Avery Litke

Paul and Bricken Dalseg, Pioneers of Lake-of-the-Woods Student Awards

  • Shaylyn Lands

Rotary Club of Sault Ste. Marie Bursary

  • Nathaniel Lunau

Sault North Rotary Bursary

  • Katryna Chorney

The Adnet Bursary

  • Amanda Bakalarcyzk

The Honourable Ray and Mary-Kay Stortini Bursary

  • Claudie Lecours

The Honourable Ronald A. Irwin Student Leadership Bursary

  • Willow Morton

The Land Stewardship Fund

  • Kansie Fox
  • Albert Marshall
  • Cathy Yandeau

The Luu Family Bursary - Proud to be Canadian

  • April Lemire

The Rosemary O'Connor Memorial Bursary

  • Jacqueline Tett

The Scotiabank First Nations Student Bursary

  • Kyle Gauthier

Algoma U Continuing Scholarships

Edward and Frank McGrath Award of Excellence

  • Logan Frech
  • Anusha Kunasingam

Peggy and Willmont MacDonnell Scholarship

  • Melissa Reed
  • Jadon Fogg

Algoma U Award of Excellence - Gold

  • Danielle Bernardo
  • Ryea Caughill
  • Melody Doiron
  • Hannah Egerland
  • Ryan Fetterly
  • Samantha Heggart
  • Keiko Larocque
  • Lucia Luciani
  • Holly Reynolds
  • Celena Serrao
  • Madelyn Windle
Algoma U Award of Excellence - Silver
  • Patrick Blanch
  • Hailey Boisvert-Buckley
  • Mitchel Burch
  • Mitchell Bussineau
  • Nikolas Cheeseman
  • Giovannie Console
  • Sara Couturier
  • Amanda DuBois
  • Courtney Dukes
  • Anik Graves
  • Joey Hodges
  • Eryka Jones
  • Sydney Kent
  • Kate Lapish
  • Hannah Lindsay
  • Taylor Madonna
  • Cheryn Mcdonald
  • Sean Mertes
  • Bryanna Pearson
  • Winter Pearson
  • Skyler Perron
  • Kaitlyn Plastino
  • Tomas Pochtaruk
  • Christopher Rosso
  • Julia Simon
  • Jenna Solomon
  • Ciara Spina
  • Jordan Trudeau
  • Riley Tubaro
  • Makenna Wiebe
  • Rebecca Wylie
  • Angela Zanatta

Algoma U Award of Excellence - Bronze

  • Kelley Balfour
  • Matthew Battisti
  • Moira Boucher
  • Andrew Carlson
  • Cori Charlebois
  • Alicia Cook
  • Mya Denneny
  • Carolyn Devon
  • Liam Dingle
  • Victoria Fitzgerald
  • Alyssa Grondin
  • Jenna Hulkkonen
  • Jared Kelly
  • Michael Maione
  • Nicole Misasi
  • Rhiannon Polischuk
  • Kai Pulkkinen
  • Brianna Smith
  • Alexis Trigiani-Kirkwood
  • Rafael Valentini
  • Michael Webster
  • Breanna Williams
  • Jordan Winter

John R. Rhodes Scholarship

  • Sophia Hicks
  • Erin Riley
  • Sarah Van Boerdonk

Corporation of the City of Sault Ste. Marie Admissions Scholarship I

  • Justin Bell  
  • Angelika Luczinski
  • Celeste Mathieu 

Algoma University Achievement Awards

  • Tayjmattie Dhanrajh
  • Hilary Evans
  • Lauren Febbraro
  • Cash Giardino
  • Desiree Hardy
  • Brittny Hurst
  • Jake Kment
  • Stephanie Maki
  • Brooke Mortimer
  • Katelyn Porcheron
  • Victoria Simmermon                   

Algoma University Pathways Scholarship I

  • Cassandra Brousseau
  • Shalissa Hannaberry
  • Kelsey Ochman
  • Tanya Lee Parker

Algoma University Pathways Scholarship II

  • Sara Gray
  • Serena Hill
  • Katelyn Mclellan
  • Johannah Misener
  • Alexandra Patreau
  • Martina Pulente
  • Daniel Turco

Aboriginal Veteran's Award, in Memory of J. Edward Boissoneau

  • Celeste Mathieu

Algoma Highlands Conservancy Scholarship

  • Jake Kment

Algoma Insurance Scholarship

  • Holly Reynolds

Business and Professional Women Scholarship

  • Tayjmattie Dhanrajh

Dr. Edwin Giesbrecht Mathmatics Award

  • Amanda Bakalarcyzk

Gladys McNeice Award

  • Hailey Buckley

G. Verdi and Princess Marie Jose Lodges, Order Sones of Italy of Canada Scholarship

  • Amanda Bakalarcyzk

John Deakin Buckley Walton Scholarship

  • Hilary Evans

Judge John Hays McDonald and Mrs. Vera McDonald Memorial Scholarship

  • Chardon Kozak

Kenneth and Colleen Moodie Scholarship

  • Martina Pulente

Scotiabank International Merit Scholarship

  • Aisha Harun

Shingwauk Anishinaabe Students’ Association Scholarship

  • Tracy Nadon
  • Quinn Meawasige
Soo Mill and Lumber Company Scholarship
  • Melissa Reed

The Boreal Scholarship

  • Paige Eklund
  • Celeste Mathieu

The Bud and Anne Wildman Scholarship

  • Taryn Bobiwash 

The Kresin Engineering Scholarship for Math and Science

  • Amanda DuBois 

The R.N. Tagore Scholarship

  • Holly Reynolds 

The Very Reverend Meletios Christoforou Scholarship

  • Damian Okungbowa-Ikponmwosa

The Hogg Family Endowment For the Carolyn Harrington Award

  • Samantha Samuels 

Algoma U. Continuing Bursaries 

Alexander M. Ross Bursary Award

  • Hailey Buckley
  • Karrie-Ann Rutledge-Oliver 

Algoma Steel Inc. Student Award

  • Noah Sartoretto
  • Colton Read

Alzheimer Society of Sault Ste. Marie and Algoma District Bursary

  • Stephanie Maki

Askin Family Bursary

  • Farah Alfar
  • Cassandra Boivin
  • Shalissa Hannaberry
  • Simran Patel

Brookfield Power First National Environmental Science Student Award

  • Brooke Mortimer

Dr Jong You CESD Stuent Award

  • Katelynn Porcheron 

Dr. Robert V. D'Amato Student Award

  • Keiko Larocque

Edward and Frank McGrath Bursary Award

  • Madison Bifano
  • Hailey Buckley
  • Ryan Fetterly
  • Samantha Heggart
  • Chardon Kozak
  • Keiko Larocque
  • Michael Maione
  • Melissa Reed
  • Holly Reynolds
  • Zack Robert
  • Noah Sartoretto
  • Alexander Schuran
  • Julia Simon

Elsie Anne Savoie Fine Arts Award

  • Isobel Barker
  • Irene Gray

Evan D. Young Memorial Student Award

  • Miranda Caruso

Gerald E. Nori, Q.C. Student Award

  • Michael Dhliwayo
  • Charles Ihejiahi
  • Colton Read
  • Joshua Sales
  • Victoria White 

Gloria Jean Grossett Student Award

  • Therese Lewis

Great West Life Student Assistance Bursary

  • Kehinde Ogunsola
  • Abdul Basit Shaikh

Great West Life Assistance Bursary for Indigenous Students

  • Therese Lewis

Johanna Bischoping Bursary

  • Amanda Bakalarczyk
  • Cash Giardino
  • Therese Lewis
  • Tanya Lee Parker
  • Anders Pedersen
  • Desiree Watson

John Rowswell, M.ENG., P.ENG., P.E. Bursary Award

  • Lauren Febbraro

Katharine Jean Dunster Student Award

  • Jennifer Coleman

Kiwanis Club of Lakeshore

  • Kristal Strawbridge

Kiwanis Club of Sault Ste. Marie Bursary

  • Michael Dhliwayo
  • Martina Pulente
Living Learning Student Assistance Award
  • Richard Lin

Metis Nation of Ontario

  • Jared Coombs
  • Emily Faubert
  • Celeste Mathieu
  • Karrie-Ann Rutledge-Oliver
  • Kristal Strawbridge

OSSTF District 35 – Algoma U Support Staff Bursary

  • Brandon Dwyer
  • Samantha Emerson 

Professor Tony Sharman Bursary, in Memory of Lesley Sharman, AUC Student 1979-81

  • Keiko Larocque

Retired Teachers of Ontario - District 3 Algoma

  • Alexander Schuran

Rotary Club of Sault Ste. Marie (Continuing)

  • Elizabeth Budge

Sardar and Rajwant Sohi Rotary Bursary

  • Aksel Pollari

Sault Recreation Hockey Association Fun Through Recreation Award

  • Miranda Caruso
  • Samantha Giuliani

Sault Ste. Marie Professional Fire Fighters, Local 529 Social Work Bursary

  • Stephanie Maki

Sault Ste. Marie Professional Fire Fighters, Local 529 Bachelor of Business Administration

  • Ryan Fetterly 

Sault Ste. Marie Zonta Foundation Student Award

  • Desiree Watson 

Shingwauk Anishinaabe Students’ Association Bursary

  • Therese Lewis 

Shingwauk Anishinaabe Students’ Association Student Award

  • Courtney Fiacconi

Steelworkers 2251 Student Award, Established by John Kallio

  • Jacqueline Tett

Students Helping Students Bursary

  • Bassel Alkosani
  • Daniel Biocchi
  • Sarah Chikoski
  • Jennifer Coleman
  • Katrina Lamothe
  • Cheryl Link
  • Jessie MacMaster
  • Devon Montgomery
  • Kristal Strawbridge
  • Jacqueline Tett
  • Brianna Wilson

Supporting Science and Technology Bursary

  • Amanda DuBois
  • Aksel Pollari

The Hannah Lois Morris Bursary

  • Cheryl Link

The Henry Lang, Q.C. and Mrs. Helen Lang Law & Justice Bursary

  • Samantha Heggart 

The Elvi and Lloyd Leitch Continuing Bursary

  • Keiko Larocque

The Luu Family WUSC Student Assistance Award

  • Monica Manaliyo 

The Part Time Studies Bursary

  • Sarah Chikoski
  • Daniel Secondi

The Peter McGregor Memorial Award

  • Peter Wetuvanga

The Sylvan Valley Bursary

  • Amanda DuBois
  • Brooke Mortimer

Tullok Engineering Student Award

  • Bassel Alkosani

USW Local 9548

  • Jacob Mitchell
  • Brianna Smith

Algoma U Athletic Awards

The Cross-Country Student Athlete Award
  • Lucia Luciani
  • Aksel Pollari

Dr. Lou and Mae Lukenda Charitable Foundation Award

  • Farah Alfar
  • Brandon Dwyer

Team Jacobs Follow Your Dreams Award

  • Avery Litke

About Algoma University

Algoma University was established in 1965 and is located in Sault Ste. Marie, Ontario. Algoma University is a small, undergraduate, teaching-focused university that places an emphasis on serving the needs of Northern Ontario. Algoma University offers a wide range of degrees spanning the liberal arts, sciences, and professional disciplines. As a partner with Shingwauk Kinoomaage Gamig and the Children of Shingwauk Alumni Association, Algoma University has a special mission to cultivate cross-cultural learning between Indigenous  populations and other communities. Algoma University also offers satellite programming in Brampton and Timmins.

For more information, please visit our website.

****************************