Skip to content
23.5 °Cforecast >
Mostly Cloudy

252 people that we're very proud of

Last night, Sault College honoured 252 top students at its 36th annual Scholarship, Bursaries and Awards event.
0
SaultCollegeLogoBig

Last night, Sault College honoured 252 top students at its 36th annual Scholarship, Bursaries and Awards event.

The annual event at the Great Northern Resort and Conference Centre brings donors and students face-to-face so donors can be thanked for their ongoing generosity.

“We are truly inspired by the tremendous gesture that some people make as they donate funds in memory of a loved one and provide funds for a young person to attend post secondary school,” said Terry Ableson, the college's financial aid administrator and chair of its scholarships, bursaries and awards program.

New awards this year include the Dr. (Mrs.) Alam Sundaram Memorial Scholarship, the Bill Armstrong Memorial Scholarship, and the Michael McFarling Recognition Award. 

As well, new awards have been established with proceeds from the annual Savour the Night Appetizer Challenge.

Andrew Horst was this year’s top award recipient, receiving the Governor General’s Academic Medal Award.

Horst is an aviation graduate and now works at the college as a flight instructor.

The following is the full list of this year's award recipients:

************************* The 2004 Graduates - Accelerated Office Adminstration Achievement Award Alison Villeneuve

Academic Upgrading Award Aja Wilson Jordie Belleau Steven Mancuso

Cathy Adams Memorial Scholarship David Salminen

Algoma Branch Association of Early Childhood Educators Award Kay Ralph

Algoma Steel Award of Excellence Jessica Charron Leonard Roetman

Algoma Treatment & Remand Centre Award Jory Bumbacco

Alzheimer Society of Sault Ste. Marie & Algoma District Scholarship Stephanie Bressan

Anishinaabe Student Achievement Award - Social Service Worker - Native Program Scholarship Karen Corbiere Mike Bourke

Anishinabek Nation Credit Union Scholarship Charlene Jones

Marion Arthur Memorial Scholarship - Community Living Algoma Kaitlynd Hewitt-reynolds

Dr. Samarendranath Banerjee Memorial Scholarship Lisa Palmer Kevin-rae Pepin Clorinda Castagna Liza Turpin

Dean Barkley Memorial Award Marc Richichi

Earl Berlinghoff Memorial Award Krysta Waldorf

Bill Armstrong Memorial Scholarship Justin Lunelli

Sarah Bougie Memorial Award Tasha Shaule

Brookfield Power - Computer Studies Scholarship Kyle Hayhurst

Brookfield Power - Power Generation Scholarship Jennifer Tessier

Harry F. Burns Memorial Scholarship Shannon Lacrosse

Business and Professional Women's Club Scholarships Jessica Jobst Nikita Moores

Dr. Rose Meraglia Caicco Award Alison Villeneuve

John Callahan Memorial Award Kevin Legacy Rejean Routhier Kyle Armstrong

Campbell Family Award Kassandra Thibault Kelsey Berry Yurelis Perez batista

Canadian Institute Of Forestry Gold Medal Tiffany Forsyth

Walter Ceolin Bursary Jason Gasparetto

CGA Ontario Award For Excellence Randall Allison

Mike Channer Memorial Award Liam Pearson

Chartwells Award Michelle Jolin

CIBC Wood Gundy & Joe Maione Award Laura Squire

City of Sault Ste. Marie Scholarships Sheri-lynn Devoe Darla Bedore Laura Mowat Pamela jean Bourgeois Miranda King Sarah Ozga Tanya Taylor Tristina Turco Lisa Pringle Olivia Potvin

Kenneth G. Clarke Memorial Scholarship Daniel Coombs Benjamin Orchard

Community First Credit Union Ltd. Mildred Krmpotich Memorial Scholarship Natalie Grondin

Computer Studies Excellence Awards David Hunter Danny Tomas David Orr

Bob Cook Award Patricia Nahwegahbow

CTV Broadcasting Scholarship Barbara Brown

CYW Co-ordinator`s Award Chantale Tournier

Doyle Family Scholarship Nicole Trudel

Dumanski Office Interiors/Compass Imaging Graphic Arts and Design Award Thomas Beaton

Cheryl Duplin Memorial Nursing Awards Shantelle Nichol Ralph Andrada

John Falsetto Memorial Scholarship Paul Guerin

First Nation Nursing Scholarship Clorissa Boyer

First Year Design Merit Award Kathryn Manley

Sara Fryia Memorial Scholarship Stephanie Bressan

D. G. Furber Law & Security Administration Award Kevin Cotgreave

Ruth Galinis Scholarship Award Andrea Whyte

Francine Gauthier Memorial Scholarship Laurie Smith

Jeannine Goudreault Memorial Scholarship Kirsten Frandsen

Tom Goulding Memorial Award Jennifer Robinson

Governor General`s Academic Medal Award Andrew Horst

Lee Ann Gray Memorial Scholarship Geraldine Patrie

Roderick Borden Gray G. C. Memorial Scholarship (George Cross) Kyle Sipos David Killick

Horizon Capital Group Award Sandra Moore

Hospitality Club`s Leadership Award Deanna Clark Kim Dorval Daniel Gauthier Jennifer Woodbeck

Hospitality Division Scholarships Gina Lavigne Melissa Robinson

Hospitality Excellence Award Jessica Charron Ricky Borean

The Henry Johnson Timber Scholarship Mike Hosszu

The Kiwanis Club of Sault Ste. Marie Scholarship Sarah Collins

Gwen Korrey Memorial Bursary - Zonta Club of Sault Ste. Marie Area Judy Vondrasek

Joseph Kuchma Memorial ALS Scholarship Katrina Holkko

Local Citizen`s Committee Award in Memory of Jim Miller Lindsay Knezevich

Click here to see more winners

*************************



Comments


More Local News